mamazawsze.pl

Blog tematyczny o dziecku, parentingu, modzie i przepisach .

Poradnik

Poradnik – jak zrobić łapacz snów z dzieckiem?

Poradnik – jak zrobić łapacz snów z dzieckiem?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zrobić łapacz snów z dzieckiem, spędzając kreatywnie i edukacyjnie czas? Ta fascynująca forma rękodzieła pochodząca od rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy widzieli w niej talizman chroniący przed złymi snami, stała się popularnym elementem dekoracji wnętrz na całym świecie. W swojej stworzonej w domu wersji, może być doskonałym pomysłem na wspólne spędzanie czasu z dziećmi i nauczenie ich cierpliwości, precyzji i twórczej ekspresji. W tym artykule przedstawię jak zrobić łapacz snów krok po kroku z dzieckiem.

Sprawdź również: Co zrobić z bibuły z dzieckiem?

Dobór materiałów potrzebnych do wykonania łapacza snów

Zanim rozpoczniemy prace nad stworzeniem własnego łapacza snów, musimy przygotować odpowiednie materiały. Ich dobór zależy od indywidualnych preferencji, możliwości i wieku dziecka. Wśród niezbędnych rzeczy znajdują się:

  1. Drut lub wieniec – to podstawa naszego łapacza snów. Mozemy użyć gotowego metalowego lub drewnianego wieńca, lub stworzyć go samodzielnie z drutu.
  2. Nici lub włóczka – służą do oplotu wieńca i stworzenia sieci wewnątrz niego.
  3. Koraliki – pełnią funkcję dekoracyjną, a jednocześnie maja symboliczną wartość – według tradycji, złapane w sieci złe sny miały utknąć w koralikach.
  4. Pióra – tradycyjny element łapacza snów, do którego przypisuje się zdolność przepuszczania tylko dobrych snów do śpiącego.

Sprawdź, czy w domu nie macie już jakichś z tych elementów. To doskonały sposób na recykling i naukę ekologicznego podejścia do tworzenia.

Kreatywne tworzenie łapacza snów z dzieckiem krok po kroku

Stworzenie łapacza snów jest procesem wymagającym cierpliwości, ale dającym wiele satysfakcji. Pamiętajcie, że nie jest to wyścig, bawcie się, eksplorujcie i cieszcie się czasem spędzonym razem. Poniżej przedstawiam étap tworzenia łapacza snów krok po kroku.

  1. Zaczynamy od przygotowania wieńca. Jeśli sami go tworzycie, formujcie drut w okrągły kształt a koniec zabezpieczcie taśmą klejącą. Potem oplatajcie wieniec nitką lub włóczką.
  2. Następnie tworzymy sieć wewnątrz wieńca. To nieco skomplikowany proces, ale na pewno sprosta temu starsze dziecko.
  3. Teraz czas na zawieszenie koralików i piór. Mogą one być przewleczone na nici i przywiązane do dolnej części wieńca.

Gotowy łapacz snów można zawiesić nad łóżkiem, by strzegł spokojnych snów, ale równie pięknie prezentuje się w innych częściach domu jako element dekoracyjny.

Porady i wskazówki na temat bezpiecznego tworzenia rękodzieła z dziećmi

Twórcza praca z dzieckiem to zawsze wiele radości, ale pamiętajmy też o bezpieczeństwie. Dzieci, zwłaszcza młodsze, potrzebują naszej pomocy i stałego nadzoru podczas tworzenia. Zwracaj uwagę na to, aby były używane materiały nie stanowiły zagrożenia dla nich.

Na przykład, małe elementy jak cienki drut lub drobne koraliki mogą stać się niewłaściwym narzędziem do zabawy, jeśli dziecko jest bardzo małe. Pamiętaj, aby dostosować projekty do wieku i możliwości dziecka.

Bądźcie też cierpliwi. Tworzenie łapacza snów to zadanie dla starszych dzieci, ale młodsze z pewnością mogą pomagać w jego dekorowaniu. Ważne jest, by każde dziecko podczas tworzenia czuło się komfortowo i bezpiecznie.

Tworzenie przedmiotów z rękodzieła, takich jak łapacz snów, z dzieckiem nie tylko pozwala zacieśnić relacje, ale także rozwija kreatywność i wyobraźnię u dzieci. A przede wszystkim daje mnóstwo zabawy i satysfakcji z efektu końcowego. Czy jest lepszy sposób na spędzenie wspólnego czasu niż stworzenie pięknego, ręcznie robionego łapacza snów?

Sprawdź też: Karmnik dla ptaków jak zrobić z dziećmi?

Udostępnij

O autorze

Witaj! Jesteśmy grupą przyjaciół, aktywnych rodziców, którzy chcą dzielić się z innymi swoimi przemyśleniami na temat parentingu, super pomysłami na spędzanie wolnego czasu, wiedzą o rozwoju dziecka i jego zdrowiu a także luźnym contentem i przepisami na najlepsze dania dla całej rodziny!